teostyal
 
Výplň vrások kyselinou   hyalurónovou   160,- EUR

 

MEZOTERAPIA

OMLADENIE PLETI - TVÁR, KRK, DEKOLT

len za 60,- EUR
(cena platí pre 1 lokalitu)

 


LIFE-MED CLINIC, S.R.O.

Pocitadlo.sk

Dupytrenova kontraktúra

Jedná sa chronické ochorenie kolagénové väziva postihujúceho celý organizmus, ktoré sa prejavuje najmä na ploske ruky, menej na ploske nohy a penise. Ochorenie nezhubné, ale jeho príčina nie je dotorez známa.

Prejavuje zhrubnutím väzivovej vrstvy dlane tzv. palmárnej aponeurózy, ktorej úlohou je mechanická ochrana nervovo-cievnych štruktúr v dlani. Dochádza pri ňom k zmnoženiu patalogicky zmeneného väziva – kolagénu, ktoré vytvára uzlíky a pruhy v dlani. Pruhy môžu pokračovať až na prsty. Vtedy dochádza ku ich stiahnutiu smerom do dlane – preto kontraktúra.

V niektorých prípadoch dosahuje stiahnutie až bizardných foriem, pričom prsty sú úplne stiahnuté do dlane a pacientovi prekážajú pri práci s rukami. Kedže sú prsty stiahnuté do dlane hygiena medziprstových priestorov je slabá a často sa stretávame so vznikom plesne medzi prstami.

Najčasteješie je postihnutý 4. a 5. prst, potom 3. a palec. 2.prst býva postihnutý len v minimálnom percente pacientov. Ochorenie postihuje 3 – 6% populácie, častejšie mužov v medzi 50. – 60. rokom, u žien je to od 60. roku vyššie. Nájdu sa aj výnimky, kedy už štyridsiatnici majú toto ochorenie. Čím v mladšom veku sa ochorenie prejaví, tým horšia je prognóza. Príčina ochorenia nie je doteraz známa. Rizikovými faktormi sú cukrovka, alkohol, rodinná záťaž. Jediná liečba je chirurgická, ktorá však neodstraňuje príčinu ochorenia, ale len jeho prejavy.
 

Predoperačná príprava:

  • 2-3 týždne pred operáciou je potrebné vysadiť lieky obsahujúce kyselinu acetylosalicylovú
  • ( Anopyrín, Acylpyrin), ako aj lieky riediace krv – Warfarin, Orfarin, Agfrenox, Plavix. Pacienta je potrebné prestaviť na injekčnú liečbu
  • pacient si aspoň 14 dní pred operáciou umýva ruky mydlom a kefkou, ostrihá si nechty. Následne premastí umytú kožu ruky mastným krémom.

 

Priebeh operácie

Podstatou operácie je odstránenie pruhov a uzlov na ruke a prstoch a ich sfunkčnenie t.j. obnova hybnosti. Operácia sa vykonáva v lokálnej (miestnej), blokovej ( znecitlivená je celá končatina ) alebo v celkovej anestéze. Operauje sa v bezkrvnom prostredí, čo nám zabezpečuje manžeta – turniket, umiestnená na ramene, ktorá pri nafúknutí obmedzí prítok krvi do končatiny. Uzly a pruhy sa vyberajú z tzv zig zag rezov, pričom sa veľmi dbá na zachovanie nervovocievnych štruktúr. V niektorých prípadoch pri rozsiahleších formách ochorenia je potrebné urobiť totálne odstránenie dlaňovej aponeurózy. V súčasnosti sa upúšťa od takýchto veľkých zásahov na ruke a skôr sa robia limitované výkony. Na konci operácie sa turniket uvoľní, zastaví sa krvácanie, rana sa výplachne. Pred uzavretím rany vkladáme do nej dren, ktorý má zabezpečiť odsávanie krvi z operačnej rany. Rana sa zašije a ruka zabandážuje. Prvý preväz sa robí po 48 hodinách, kedy sa dren vytiahne a rana sa prekryje novým sterilným materiálom a zaviaže. Pacient odchádza domov v deň operácie alebo do 72 hodín, v závislosti od rozsahu výkonu.

 

Pooperačné obdobie

Ako sme už spomenuli prvý preväz je po 48 hodinách. V nekomplikovaných pípadoch pacient prichádza na kontrolu 14.deň od operácie, podľa potreby aj skôr. Pri preväze sa mu vyberú stehy a následne jazvu repíkuje obkladmi 3x5min, a premasťuje mastným krémom spolu s tlakovou masážou jaziev, ktorá napomáha lepšiemu vyzrievaniu jazvy. Nastupuje individuálna rehabilitácia za účelom obnovenia hybnosti prstov. Ruku môže používať v bežnom živote. Do pracovného procesu sa vracia po 4-8 týždňoch v závislosti od druhu práce a rozsahu výkonu. Jazva je plne zaťažiteľná po 8 týždňoch.

Popísaný stav vychádza z bežného pooperačného priebehu. Rekonvalescencia je však proces individuálny a závisí ako od individuálnych schopností hojenia organizmu každého jedinca tak i od svedomitosti prístupu pacienta.

Počas predoperačnej konzultácie Vám plastický chirurg odpovie na všetky otázky súvisiace s operačným zákrokom a oboznámi Vás aj s rizikom možných peroperačných a pooperačných komplikácií

© Copyright 2011 www.lmclinic.sk | Tvorba stránok - GRANDIOSOFT